Nawet w przypadku bezzwłocznego udzielenia prawidłowej pierwszej pomocy konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa. Doświadczony w leczeniu zębów po urazach dentysta da najlepszą gwarancję, że ratowanie złamanego, wybitego lub wtłoczonego zęba przeprowadzone zostanie w trosce o jak większą korzyść dziecka.
Leczenie zęba po urazie
Złamanie zęba
Jeśli posiadasz odłamaną część zęba, która została odpowiednio zabezpieczona (instrukcję, jak uratować złamany ząb, znajdziesz w zakładce Pierwsza pomoc), ząb po około 30-60 minutowym zabiegu przyklejania powinien odzyskać pełną sprawność funkcjonalną i estetyczną.
Jeśli nie udało Ci się przechować zęba w jednym z zalecanych płynów, wziąć istnieje możliwość, że ząb będzie można przykleić, jednak jego połączenie z pozostałą częścią zęba może być mniej trwałe.
W sytuacji, w której nie udało się odnaleźć odłamanego fragmentu, bądź w przypadku pokruszenia zęba, konieczna będzie jego rekonstrukcja. Do tego celu sprawdzą się materiały kompozytowe, licówki lub korony porcelanowe – dzisiejsza stomatologia posiada możliwość przywrócenia estetyki i funkcji zęba w sposób niemal idealny. Jest to niestety nieco droższe rozwiązanie niż doklejenie zęba naturalnego.
Może się również zdarzyć, że linia złamania przebiegnie poniżej szkliwa i odsłoni żywą tkankę, to znaczy nerw. W takim przypadku niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu, który ma na celu zachowanie żywotności miazgi. Jeśli mimo to dojdzie do jej zapalenia lub martwicy, stomatolog będzie zmuszony podjąć leczenie kanałowe.
Wybicie zęba
Przy wybiciu zęba stomatolog ma zdecydowanie większe szanse na przeprowadzenie udanej replantacji, jeśli ząb był przechowywany zgodnie z zaleceniami. Wówczas ząb umieszczany jest z powrotem w zębodole i unieruchamiany na okres od 1 do 6 tygodni. Po tym czasie pacjent zwykle może cieszyć się w pełni funkcjonalnym i estetycznym naturalnym uśmiechem.
Zdarza się jednak, że wybitego zęba nie da się uratować. Może być to spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem zęba przed wizytą u stomatologa, ale nawet w sytuacji, w której pierwsza pomoc została udzielona bezbłędnie, nie zawsze uda się przeprowadzić replantację. To oczywiście nie koniec świata! Istnieje kilka dobrych rozwiązań na uzupełnienie brakującego zęba. Dobieramy je w zależności od wieku i indywidualnych preferencji pacjenta.
Zwichnięty ząb
Leczenie zwichniętego zęba przeprowadza się poprzez ustawienie zęba w prawidłowej pozycji oraz unieruchomienia go na kilka tygodni. Bywa jednak, że ząb zostaje przemieszczony bardziej, na przykład wbity w zębodół lub z niego wysunięty, co oznacza, że nerwy i naczynia mogły zostać zerwane. Wówczas niezbędne okazuje się leczenie kanałowe.
Złamany korzeń zęba
Stopień trudności leczenia złamanego korzenia zęba zależy głównie od miejsca przebiegu linii złamania. Jeśli przebiega ona blisko wierzchołka korzenia, zwykle wystarcza unieruchomienie zęba na kilka tygodni, by części się zrosły. Czasem jednak linia ta przebiega bliżej szyjki zęba – wtedy zmniejsza się prawdopodobieństwo skutecznego wyleczenia. Zawsze istnieje jednak alternatywa w postaci rekonstrukcji ubytku.
Metody rekonstrukcji zębów
Implanty
Implanty zębowe to obecnie najbardziej efektywne rozwiązanie w przypadku konieczności rekonstrukcji ubytku zębowego. Zapewniają pełen komfort oraz wysoką estetykę. Dzięki implantom pacjent może cieszyć się wyglądem i funkcjonalnością naturalnych zębów, ponieważ wykonywane są z całkowicie biozgodnych materiałów. Dodatkowo zabieg wszczepiania implantów jest całkowicie bezpieczny dla zębów sąsiednich – jest precyzyjny i poprzedzony szczegółową diagnostyką.
Mosty
Mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, które świetnie sprawdzają się szczególnie u dorosłych pacjentów. Most opiera się na zębach sąsiadujących, które podtrzymują koronę środkową uzupełniającą brakujący ząb.
Mosty adhezyjne
Alternatywa dla mostów tradycyjnych, która jest skierowana szczególnie do pacjentów, u których wzrost uzębienia nie został ukończony. Z tego powodu to świetne rozwiązanie dla dzieci. Jest to uzupełnienie tymczasowe, które polega na doklejeniu brakującego zęba do zębów sąsiadujących. W przeciwieństwie do mostu tradycyjnego nie narusza tkanek sąsiednich zębów.
Mikroproteza
Jest kolejną propozycją uzupełnienia tymczasowego. Mikroproteza wykonana jest z akrylu i może uzupełniać brak jednego lub kilku zębów. Jej minusem jest konieczność wyciągania jej do czyszczenia po każdym posiłku, a także do spania.
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe okazuje się konieczne, jeśli uszkodzenie zęba pociąga za sobą odsłonięcie miazgi zęba, to znaczy jego nerwów i naczyń. Dostające się do miazgi bakterie powodują wtedy jej zapalenie, często bardzo bolesne dla pacjenta. Może też dojść do martwicy miazgi. W obu przypadkach leczenie kanałowe pozostaje jedynym rozwiązaniem. Polega na usunięciu miazgi z kanału, a następnie jego dezynfekcji i ponownym wypełnieniu bezpiecznym materiałem. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, a nowoczesna technika i wysokie kwalifikacje naszych lekarzy gwarantują pełne bezpieczeństwo.
Ząb Twojego dziecka miał wypadek?
Zapraszamy do kontaktu z gabinetem stomatologicznym. Jesteśmy przygotowani na ratowanie złamanego, wybitego lub wtłoczonego zęba!