Implanty zębowe mogą uzupełniać pojedyncze braki, mogą też być bazą dla mostów i protez. Dzięki temu, iż są wykonane z biokompatybilnych materiałów, są łatwo przyswajane przez organizm. Nie wchodzą w reakcję ze śliną, oraz nie zmieniają smaku potraw.
1. Przeciwwskazania bezwzględne
Są to przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu wszczepienia implantów. Chirurg nie zgodzi się na zabieg w następujących okolicznościach:
- Zły stan ogólnego zdrowia pacjenta
- Ciężka cukrzyca – glikemia poniżej 55 mg/dl
- AIDS
- Nowotwór
- Schorzenia wątroby i nerek
- Ciężkie schorzenia stawów
- Wiek poniżej 16 roku życia
- Ciąża
- Choroby zakaźne mające ostry przebieg
- Przebyta w ciągu ostatnich 5 lat chemioterapia lub radioterapia
2. Przeciwwskazania względne
Są to przeciwwskazania, które mogą utrudnić prawidłowe wykonanie zabiegu, natomiast to chirurg stomatolog Wrocław dokonuje indywidualnej oceny ryzyka związanego z zabiegiem. Niekiedy wymagana jest konsultacja z innym lekarzem specjalistą. Przypadki, które mogą utrudnić lub uniemożliwić wykonanie zabiegu to:
- Nadużywanie alkoholu
- Uzależnienie od nikotyny, narkotyków lub innych substancji chemicznych
- Choroby o podłożu psychicznym, np. ciężka depresja
- Nieprawidłowe krzepnięcie krwi
- Problemy metaboliczne
- Uboga higiena jamy ustnej
W przypadku, gdy zdecydujemy się na zabieg wszczepienia implantów zębowych, należy poinformować naszego stomatologa o wszelkich przebytych chorobach, szczególnie tych poważnych. Chirurg stomatolog Wrocław zawsze upewnia się, że wykonywany zabieg nie zagrozi pogorszeniem się zdrowia pacjenta, ani nie spowoduje u niego niechcianych komplikacji pozabiegowych.
Wszczepianie implantów zębowych rozpoczęło się już w latach 60. XX wieku. Od tego czasu technologia zdążyła rozwinąć się już na tyle, iż obecnie jest to zabieg bezpieczny i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia – każdy może się jemu poddać.